کامپیوترم ویروسی شده. چی کار کنم؟

 اگر نرم افزار ویروس‌کش شما پیغام داده است که ویروس دارید و یا کامپیوترتان کند و نامطمئن شده است، این راهنما به شما کمک می‌کند با ویروس یا بدافزار سیستم خود مقابله کنید.

درست است که برخی ویروس‌ها تنها نظم کامپیوتر شما را به هم می‌ریزند اما برخی نیز با هدف دزدیدن اطلاعات مهم شما ساخته شده‌اند. بنابراین باید یک برخورد جدی را در پیش بگیرید.

 

آیا ویروس‌کش شما وجود یک ویروس را تشخیص داده است؟

اگر ویروس‌کش شما پیغام داده است که یک ویروس دارید، این یک اتفاق خوب است. به احتمال زیاد ویروس‌کش شما ویروس را تشخیص داده و شاید حتی بدون اینکه خبر دهد آن را از بین برده است.

این پیغام لزوماً این معنی را نمی‌دهد که این ویروس روی کامپیوتر شما در حال فعالیت بوده است. ممکن است فایلی دانلود کرده باشید که با خود ویروسی به همراه داشته و ویروس‌کش شما قبل از آنکه دردسر ساز شود آن را پاک کرده است. یا یکی از وب سایت‌هایی که به آن سر زدید فایل نامناسبی در خود داشته است که ویروس‌کش شما آن را تشخیص داده و قبل از هر مشکلی آن را از بین برده.

به عبارت دیگر پیغام شناسایی ویروس معمولاً این معنی را نمی‌دهد که کامپیوتر شما ویروسی بوده است و یا اینکه این ویروس موفق به خرابکاری شده است. اگر این ویروس را دیدید احتمالاً در حال بازدید از یک وب سایت ویروسی هستید و یا یک فایل مشکل‌دار دانلود کرده‌اید. سعی کنید در آینده از این وب سایت‌ها و فایل‌ها پرهیز کنید اما زیاد هم نگران نباشید.

می‌توانید برنامه ویروس‌کش خود را باز کنید و وارد بخش قرنطینه (Quarantine) یا لاگ‌های شناسایی ویروس (Virus Detection Logs) شوید تا ببینید چه ویروسی شناسایی شده و در مورد آن چه کاری انجام گرفته است.

 

اگر روی سیستم خود ویروس‌کش ن��ارید...

اگر روی سیستم خود ویروس‌کش ندارید و یا سیستم شما کند و نامطمئن شده است احتمال دارد کامپیوتر شما ویروسی شده باشد. اگر ویروس‌کش شما به روز نباشد نیز ممکن است این اتفاق رخ دهد.

اگر روی سیستم خود ویروس‌کش ندارید، سعی کنید سریعاً یکی نصب کنید. ویروس‌کش‌های رایگان زیادی وجود دارند که می‌توانید دان��ود کنید، مانند Microsoft Security Essentials. پس از دانلود این نرم افزار با ورود به بخش Scan بگذارید کامپیوتر شما را بگردد و اسکن کند. بنابراین این ویروس‌کش باید بتواند ویروس‌های شما را شناسایی و پاک کند و پس از نصب مشکلات شما را حل کند. اگر این برنامه نتوانست مشکلات شما را حل کند توضیحات زیر را بخوانید تا ببینیم با ویروس‌های دردسرسازتر چه باید کرد.

 

اگر فکر می‌کنید ویروس‌کش شما ویروس را پیدا نمی‌کند...

اگر یک برنامه ویروس‌کش دارید اما فکر می‌کنید نمی‌تواند ویروس کامپیوتر شما را پیدا کند، از یک ویروس‌کش دوم هم کمک بگیرید.

بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده برنامه‌های ویروس‌کش اجازه می‌دهند یک بار کامپیوتر خود را به صورت رایگان اسکن کنید، برای مثال اسکن آنلاین ESET. این برنامه‌ها روی کامپیوتر شما دانلود می‌شوند و یک اسکن سریع را روی کامپیوتر شما انجام می‌دهند. از آنجایی که نمی‌توانید همزمان دو ویروس‌کش با هم روی سیستم خود نصب کنید این کار به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به پاک کردن ویروس‌کش قبلی خود با ویروس‌کش جدید کامپیوتر خود را اسکن کنید.

اگر این برنامه جدید ویروسی را شناسایی کرد، در صورت امکان می‌توانید آن را با ابزارهای همان برنامه پاک کنید. اگر برنامه چنین امکانی را به شما نمی‌دهد باید ویروس‌کش قبلی خود را پاک کنید و با نصب یک ویروس‌کش جدید ویروس شناسایی شده را پاک کنید.

 

 

 ویروس‌های پردردسرتر

گاه ویروس‌ها به قدری وارد قسمت‌های عمیق کامپیوتر شما می‌شوند که پاک کردن آن‌ها سخت می‌شود، مخصوصاً زمانی که ویروس‌کش خود را بعد از آلوده‌شدن کامپیوترتان به ویروس نصب کرده باشید و ویروس آزادانه زمانی را به فعالیت پرداخته باشد. احتمالاً در این فرصت برای خود بدافزارهای کمکی نیز دانلود کرده است.

کامپیوتر خود را در حالت Safe Mode قراردهید. این حالت اجازه نمی‌دهد برنامه‌های متفرقه (که شامل ویروس نیز می‌شوند) کار کنند بنابراین می‌توانید ویروس‌کش خود را بدون دخالت ویروس به کار بیاندازید. برای وارد شدن به بخش Safe Mode، کامپیوتر خود را Restart کنید و هنگام بالا آمدن کامپیوتر کلید F8 را فشار دهید. گزینه Safe Mode را انتخاب کنید و Enter را بزنید. ویروس‌کش خود را باز کنید و بگذارید کامپیوتر شما را اسکن کند. پس از آن کامپیوتر خود را مجدداً Restart کنید. اگر نتوانستید منوی شامل Safe Mode را مشاهده کنید ممکن است در زمان مناسب F8 را فشار نداده باشید. در صورتی که برای کار در Safe Mode حتماً به اینترنت هم نیاز دارید گزینه Safe Mode with Networking را انتخاب کنید.

اگر ویروس‌کش شما در Safe Mode کار نمی‌کند می‌توانید از طریق Antivirus rescue CD کامپیوتر را بالا بیاورید. با این کار ویروس‌کش یک محیط تمیزتری را برای کار در اختیار خواهد داشت و در حالی که ویروس غیرفعال است هارد شما را اسکن می‌کند و بدافزارهایی که مشکل پاک می‌شوند را راحت‌تر از بین می‌برد.

 اگر هیچ چیز نتواند ویروس شما را از بین ببرد و یا بدافزار به قدری سیستم شما را به هم ریخته است که ویندوز هنوز درست کار نمی‌کند می‌توانید سیستم خود را به تنظیمات اولیه آن بازگردانید. یعنی تنظیماتی که کارخانه از ابتدای کار برای آن در نظر گرفته‌است. بسیاری از کامپیوترها یک پارتیشن یا قسمتی از هارد خود را به داده‌های مخصوص این کار تخصیص داده‌اند (Restore Partition) که با یک کلید مخصوص هنگام بالا آمدن کامپیوتر قابل دسترسی است (برای یافتن این کلید به دفترچه دستگاه خود مراجعه کنید). همچنین با داشتن یک CD نصب ویندوز می‌توانید ویندوز ر�� مجدداً نصب کنید. باید مراقب باشید چرا که با این کار فایل‌ها و برنامه‌های شما پاک می‌شوند، به‌همین‌خاطر قبل از نصب مجدد ویندوز حتماً از فایل‌های خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

برای دانلود نسخه پی دی اف این مطلب اینجا را کلیک کنید.

 

منبع:

Hoffman, Chris. "What To Do If You Get a Virus on Your Computer." Www.howtogeek.com. N.p., 18 Oct. 2012. Web. 6 Nov. 2012. http://www.howtogeek.com/126911/what-to-do-if-you-get-a-virus-on-your-computer/.    

نظرات (2) -

احسان
احسان
07/11/2012 06:29:58 ب.ظ #

ممنون از مطلب. فقط متن یه بخش زیر تصویر با فونت کوچکتر نوشته شده که بد نیست تصحیح بشه.

پژمان
پژمان
09/11/2012 01:40:54 ق.ظ #

ممنون از دقت نظرت. تصحیح شد.

ارسال نظر

biuquote
  • نظر
  • پیش نمایش زنده
Loading