شش ابزار رایگان برای از بین بردن نرم افزارهای مخرب(نوشتهJack Wallen )

  

نرم افزارهای مخرب (ویروس ها، روت کیت ها، تروجان ها، کرم هاو..) خیلی شایع هستند. یکی از وظایف اصلی بخش It در هر شرکتی محافظت سیستم ها در مقابل آن ها و تمیز و پاک کردن آن است.  هر چقدر هم که تلاش بکنید، یا هر چقدر هم که برای نرم افزارهایی که از صفحه نمایش کامپیوتر شما حمایت می کنند، پول پرداخت کنید باز هم همیشه شما در این نبرد شکست خواهید خورد. در این بازی دو سر باخت زمانی که شما بودجه بخش IT  شرکتتان را برای این نرم افزارها خرج می کنید تا به اصطلاح از کامپیوترهای شما حفاظت کنند، بیش تر صدمه می بینید.

لازم نیست این کار را بکنید. این جا مجمو عه ای از نرم افزارها جمع آوری شده که می تواند برای مقابله با این ویروس ها به شما کمک کند. این ابزارها هم می توانند در کامپیوتر شما نصب شوند و هم می توانند همواره به عنوان یک ابزار، همراه شما باشند تا بتوانید در مواقع لازم از آن ها برای مقابله و پیروز شدن در این جنگ استفاده کنید. در این جا ابزارهای سازمانی پیدا نمی کنید. در واقع آن چه که شما در این جا پیدا می کنید ابزارهایی هستند که بهترین نقش را در نگه داری سیستم ها انجام داده اند.

1.      Combofix:

این مورد اولین ابزار دفاعی من است وقتی که شک می کنم کامپیوترم ویروس گرفته است. اما شما بدون وجود علایمی از ویروس در کامپیوترتان نباید این ابزار قدرتمند را اجرا کنید. اول باید بدانید combofix چه مواردی را برطرف می کند؟ بعد از این که combofix اجرا شد (در صورت وجود) شما تمام تروجان ها، روت کیت ها، کرم ها، ویروس ها را پاک کرده اید. قبل از اجرای combofix خیلی مهم است که در مورد آن کاملا بدانید.

مهم ترین مورد درباره یcombofix این است که در صورت فعال بودن آنتی ویروس نمی توانید آن را اجرا کنید. آنتی ویروس برخی از ابزارها را غیرفعال می کند. مثلا باید انتی ویروس AVG را به طور کامل پاک کنید قبل از این که combofix را اجرا کنید. اما من ترجیح می دهم که combofix را در حالت امنی در کامپیوترم اجرا کنم.

نکته دیگر: هرگز combofix را از هر سایتی دانلود نکنید از BleepingComputerیا .ForoSpywareمی توانید دانلود کنید.

2.     CCleaner :

یکی دیگر از ابزار رایگان،CCleaner است که به طرز باور نکردنی 2 حسن دارد:  پاک کردن رجیستری ویندوز و حذف اطلاعات وب سایت های ذخیره شده(اطلاعات وب سایت های cashe شده). 

تعداد زیادی پاک کننده های رجیستری در دسترس وجود دارد اما ccleanerیکی از آن هایی است که من همیشه به آن اعتماد می کنم. پاک کردن داده های مرورگر های Cash  شده تقریبا بی ضرر است اما پاک کردن رجیستری نه. من همواره توصیه می کنم که از رجیستری خود back up  بگیرید وقتی که از ccleaner  برای پاک کردن رجیستری استفاده می کنید. خوشبختانه ccleaner  یک ابزاری برای مدیریت backup  دارد.

3.        ملزومات امنیت مایکروسافت :


بعد از استفاده از ابزارهای آنتی ویروس ، موردی که به نظر بسیار شبیه با بقیه آنتی ویروس ها بدون تحمل هیچ هزینه ی اضافی کار می کند، همان ملزومات امنیت مایکروسافت است.نه تنها این ابزار آنتی ویروس به جلوگیری از تکثیر کمک می کند،  بلکه شما را از وجود آنتی ویروس های دیگر بی نیاز می کند.

 

4.        تروجان (Malwarebytes)


یکی از ابزار تروجانی که من استفاده کرده ام، Malwarebytes  است که  به نظر موثرترین است. در حال حاضر دو نسخه از Malwarebytes وجود دارد. یکیش مجانی و دیگری پولی است. بزرگ ترین اختلاف این است که نسخه ی پولی Paid version has a real-time scanner built in. نسخه ی مجانی باید به طور دستی اجرا شود.

5.        Clonezilla

Clonezilla یک نرم افزار open source  است که به شما اجازه می دهد backup  و recovery انجام دهید. دو تا نسخه در دسترس دارد.Clonezilla Live وClonezilla SE . همان طور کهاز نام آن ها پیدا استClonezilla Live   یک توزیع کننده ی لینوکسی کوچک است که قابلیت بوت شدن را دارا است و به شما اجازه می دهد که در یک زمان تنها یک کلون انجام دهید. نسخه ی SE(Server Editoin)  آن به یک سرور DRBL نیاز دارد و به شما اجازه می دهد که Cloning  را در سطح وسیعی انجام دهید. با نسخه ی SE   شما می توانید به طور هم زمان در سطح وسیعی بازیابی را انجام دهید. صرف نظراز این که شما از کدام یک از این ابزار استفاده می کنید، Clonezilla یک ابزار قابل اعتماد است برای backup گیری و ذخیره سازی.

6.        Hamachi

اگرچه که Hamachi ابزاری نیست که به شما کمک کند که سیستم خودتون را پاک کنید، Hamachi شما را قادر می کند که کامپیوتر خودتان را به یک VPN  اضافه کنید بدون اینکه نیازی به پرداخت هزینه های مربوط به VPN معمولی داشته باشید.

اگر شما درباره ی نحوه ی استفاده از آن به عنوان یک ابزار مدیریتی کنجکاو هستید شما همیشه می توانید Toolkit خودتان را روی یک ماشینی که به Hamachi VPN  متصل شده است، قرار دهید و بعدا از هر نقطه ای به این ابزار دسترسی پیدا کنید.

سخن آخر

 قطعات نرم افزاری زیادی برای کاربران وجود دارد، که می تونه به آن ها کمک کند. من امیدوارم که لیست بالا به شما کمک کند که با محدود کردن نیاز هایتان به این ابزار به اهداف خودتان برسید.

Jack Wallen ."Six free tools for removing malicious software".March 1, 2011.<http://techrepublic.com.com/2001-6240-0.html>

ارسال نظر

biuquote
  • نظر
  • پیش نمایش زنده
Loading